Obsah stránky:

HISTORIE NEJSTARŠÍ RELKAMNÍ POČTY V ČECHÁCH

Mezníky v historii firmy

Ferenc Skočdopole Amálie Lamková

1910 firmu zakládá dvacetiletý vášnivý vandrovník Ferenc Skočdopole.

1912 tentýž Ferenc Skočdopole se žení, pojal za ženu místní krásku Amálii Lamkovou a přijímá její dívčí příjmení, které doplňuje císařským jménem Ferdinand. Od té doby je Ferdinandem Lamkou.

1914 malá živnost v polabské nížině vzkvétá, specializujíc se především na doručování soudních obsílek, exekučních příkazů, hlavně však povolávacích rozkazů rekrutům l.c.k.rakousko-uherské armády rukujícím do 1. světové války.

1918 na jaře tohoto roku doručuje letáky s protirakouským heslem "Máme tě už nad míru, Ferdinande!!" (autorkou se prohlásila Amálie Lamková, kdy tvrdila, že je to jen útok na manžela a tím se ji podařilo zmást policii).

1921 Ferdinand Lamka doručuje první komerční letáky pro výrobce zázračné vody na vlasy s úspěšným sloganem "Číňana s pleší jste neviděli, protože..." Fotografie ukazuje muže, který zázračnou vodu omylem použil na obličej.

1931 počátek intenzivní spolupráce s Neubertovými tiskařskými závody na výrobě letáků do poštovních schránek. Tato akce vyvolává hysterický zájem podnikatelů. Takto pracuje na reklamních kampaních: "Baťovy květy jara", Alpa "lék všech neduhů", dutinky Destila "zdravý vdech" a stovky dalších.

1936 Ferdinand Lamka nechutně rychle bohatne díky krachu burzy na Wall Street. Úspěšně se podílí na doručení skoro 155 000 burzovních zpráv majitelům akcií v Čechách, vzápětí na to bylo spácháno téměř 2 000 sebevražd. Následně Ferdinand doručuje 215 000 kondolenčních listin pozůstalým.

1948 Ferdinand Lamka nechutně rychle chudne, firmu znárodňuje jakýsi K. Gottwald a jeho parta. Ferdinand je až do své smrti nucen pracovat u obyčejné státní pošty v zapadlé vísce u Adršpašských skal.

1979 Ferdinand Lamka umírá ve věku 89 let v náručí své 36 leté milenky a současně poštmistrové na České poště v České Metuji.

1989 rodinnou tradici obnovuje Ladislav Lamka, přezdívaný Ferda a provozuje reklamní poštu dodnes. Původní název Česká reklamní pošta byl zakázán poštovním zákonem v roce 1999 a přejmenován na Ferda - Česká reklamní počta

2023 se firma mění na spol s r.o., název je tedy Ferda spol. s r.o., většinový podíl ve firmě získává dlouholetý přední spolupracovník ing. Marek Jedlička a nadále vede firmu jako hlavní osoba

lamka@ferda.cz

Vývoj názvu firmy:

Ferda dobrá zpráva 1910
Ferda dopis posel 1915
Ferda dopisní pošta 1917
Ferda pošta Čechy 1918
Ferda pošta Čechy a Morava 1919
Ferda pošta Čechy, Morava a Slezsko
Ferda Československá pošta 1920-1948
Ferda Československá pošta 1991
Ferda Česká federální pošta (1992)

Ferda Česká reklamní pošta 1993-2000. Od tohoto roku je zakázáno užívání ochranné známky a názvu pošta, současnému majiteli zákonem. Zákaz prosadilo vedení české pošty s.p. v parlamentu ČR, po několika letech strachu z významné konkurence. Vedeni České pošty bylo již vyměněno, zákaz však trvá dodnes. Proto je současný název:

Ferda Česká reklamní počta.

Slovo "počta" se nedbale snažím protlačit do "Pravidel českého jazyka", i do "Slovníku spisovné češtiny". Moji nedbalost podporuje vědomí, že slovu "počta" stejně všichni dávno rozumíte.

Trocha porovnání s Českou poštou po 105-ti letech konkurence.

Česká pošta má poštovní směrovací čísla (PSČ)
Ferda Česká reklamní počta má čísla sektorů (ČS)
Česká pošta mapy nemá
Česká reklamní počta mapy má

*Mapa poštovních směrovacích čísel PSČ Česká pošta nemá.
*Mapa PSČ Česká pošta by měla mít 2700 částí, ale neexistuje.
*Proto jsou nástěnné mapy PSČ Česká republika, podle tvrzení České pošty, jen nepravdivou ozdobou.
*Vám to ale vadit nemusí, protože my přesné mapy PSČ máme, jen se u nás tyto mapy jmenují „Mapa sektorů“. Naše mapy obsahují více než 14700 sektorů po celé České republice.
*Mapy Ferda jsou velmi podrobné a v provedení:
klasické mapy
satelitní mapy
hybridní mapy
*Mapy dostane zákazník současně s požadavkem na roznášku.
Váš seznam PSČ (pokud jej již máte), převedeme na naše sektory a mapy poskytneme.


Upozornění: Každý problém má minimálně 10 řešení.